Yağlı Cilt

Yağlı deri parlak, kalın ve cansız görünümdedir. Yağlı ciltte, sıklıkla geniş gözenekler, siyah noktalar ve  sivilceler görülür.  Bu tip deride yağ bezleri aşırı çalışır ve ihtiyaçtan fazla yağ salgılarlar. Deri yağlı ve parlaktır. Gözenekler geniştir ve  deri kaba görünümlüdür.

Yağlı derinin nedenleri:
Kalıtım
Diyet
Hormon düzeyi
Gebelik
Doğum kontrol hapları
Kozmetikler
Nemli ve sıcak hava

Ergenlikteki hormonal değişiklikler nedeniyle,  bu dönemde yağlı cilt sık görülürken; yağlı deriye her yaşta rastlanılabilir. Ama genellikle yaşla birlikte deri kurumaya eğilim gösterir. Deriden yağ salgılanmaya ergenlik döneminde başlanır ve yaş ile yağ salgısı azalır. Gebelikte,  menapoz döneminde ve hormonal bozukluklarda yağ salgısı artar. Bazı kişilerde derinin bazı bölgeleri yağlı iken, diğer bölgeler kuru veya normaldir. Bu tip ciltler karma cilt olarak adlandırılır.

Yağlı Cildin Bakımı
Yağlı deriye sahip kişilerde yaşlanma daha geç olduğu için  avantajlıdırlar. Geniş gözenekleri temizlemek için, yağlı ciltler  bol su ve sabunla yıkanmalı, yüz yıkama sıklığı günde ikiden fazla olmamalıdır. Deriyi sık sık yıkamak, daha fazla yağ salgılanmasına neden olur.

Derinin yağını  fazlaca alarak pullanmaya neden olabilecek derin temizleyiciler ve kuvvetli sabunlar kullanılmamalıdır. Bu tür temizleyiciler, tersine bir mekanizma ile sebore (aşırı yağlanma) dediğimiz olaya neden olur. Seboreik cilt doğal yağını kaybettiğinde, yağ bezleri daha fazla çalışarak, aşırı yağlanmaya sebep olur. Deriyi temizlemek için yağ bazlı ürünlerin kullanımı, yağın kolaylıkla çözülmesine neden olur. Oil-free (yağsız) ve latkı maddesi içermeyen ürünlerin kullanımı, ciltteki parlamayı giderir. Antibakteriyel maddeler içeren medikal sabunlar, mineral sular ile kombine edilebilir. Alkol içeren temizleyiciler kullanılmamalıdır. İçerisinde aseton bulunan temizleyiciler yağı çözdükleri için faydalıdır. Cildi temizlerken, parmak uçları ile deriye yapılan masaj faydalıdır.

Deri yağlı ve pullu ise, yüze derin temizlik sağlayan bir soyucu kozmetikler gün aşırı uygulanır ve ardından hafif bir nemlendirici uygulanır.  Otuz yaşın altındaki kişilerde aşırı yağlı deri, günde 2-3 temizleme gerektirebilirken, nemlendirmeye ihtiyaç duyulmayabilir. Otuz yaştan sonrada,  göz ve ağız etrafı,   dekolte bölgesinde nem azalabileceğinden, gece ve gündüz nemlendirici kullanımı  faydalı olur. 

Yüze yapılan çamur ve kil maskeleri faydalıdır.   Haftada bir  iki maske uygulaması yapılabilir. Genellikle yağlı ciltler için üretilmiş kozmetik  ürünler tercih edilmelidir. Yağ bezi aktivitesini azaltacak antiseptik gündüz kremleri makyaj öncesinde kullanılmalıdır. Özellikle aktif içeriğinde benzoil peroksit içeren ürünler tercih edilmelidir. Gerektiğinde antiseptik bir gece kremi de kullanılabilir. Alın, burun ve çene gibi bölgelerdeki aşırı yağ, makyajın yamalı görünmesine neden olabilir. Bunu engellemek için özellikle salatalık sütü aşırı yağlı alanlara uygulandıktan sonra makyaj yapılmalıdır.

 


Geri Dön