Kuru Cilt

Kuru derinin yağ oranı düşüktür ve bu nedenle hassastır. Kuru cildin  nem tutma özelliği olmadığından deri  kurudur. Yıkandıktan sonra deriye nemlendirici uygulanmazsa, deri gergin ve rahatsız hal alır. Kuru ve  susuz deride çatlama da görülebilir. Kuruluk özelikle, rüzgarlı havalarda, aşırı ısı değişikliklerinde artar; deri, pullu, çatlak ve gergin hal alır. Özellikle göz altı ve yanaklar donuk görünümdedir. Bu bölgelerde ve ağız etrafında mimik çizgileri vardır.Kuru deri sebepleri:

Kuru ciltteki yağ bezleri,  koruyucu tabaka oluşturan yağı üretemediğinden, cilt susuz kalır.
Özellikle kış ayları kuruluğun nedenidir.
Genellikle genetik faktörler deri kuruluğunu belirler.
Kötü diyet ile (özellikle A ve B vitaminin eksik olduğu diyetler) deri kurur.
Güneş, rüzgar, soğuk, kimyasal madde ve kozmetikler gibi dış etkenler (örneğin kötü sabunlarla yapılan banyo) deriyi kurutur.
Egzema (dermatit), sedef ve sebore (yağlı cilt) gibi durumlar hastalıklar cildi kurutur.
Ayrıca guatr, diabet (şeker) gibi hastalıklar ve idrar döktürücü, antispazmotik, antihistaminik gibi ilaçların kullanımı da deriyi kurudur.

Kuru Cilt Bakımı
Musluk suyu deriyi  kuruttuğundan, kuru cilt musluk suyu ile temizlenmemeli; asla sıcak su kullanılmamalıdır.  Kuru cildin temizlenirken; kese, lif, fırça gibi araçlar kesinlikle uygulanmamalıdır. Deri deterjan içermeyen, nötr pH'ta bir cilt temizleyicisi ile temizlenmelidir. Piyasada bulunan sabunlar kullanılmamalıdır. Mineral su, cildi tazeleyici özellik gösterdiğinden, sabahları yüze sprey şeklinde uygulanması faydalı olur.  Oldukça alkali sabunlar, deterjan benzeri soda gibi kurutucu ajanlar kullanılmamalıdır. 

Yıkama  sonrasında cilt, yumuşak pedler hafifçe kurulanmalıdır. Kuru cilt, hafif bir temizliğe,  masajla devamlı olarak uyarılmaya, bol nemlendirilmeye  ve ekstra bir korumaya ihtiyaç gösterir. Kuru deriyi  su ve  sabunla yıkamak, sadece cildi temizlemez; derinin doğal yağını da ortadan kaldırır. Bu nedenle temizlik sonrası uygun bir nemlendirici uygulamak  derinin üst tabakasının nemini arttırarak, cilde yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm verir.  Banyo ve duş sonrası cilde bebe yağı sürülebilir. Gece yoğun bir nemlendirici, özellikle ince çizgilerin bulunduğu alanlara uygulanmalıdır.

Geceleri cilt temizlenip, toniklendikten veya maden suyu da uygulandıktan sonra, deri yumuşak bir havlu ile kurulanır. Saç sınırına kadar olan bölgeye  nemlendirici sürülüp, ciltten nemlendiricinin emilimini arttırmak için, ılık havlu ile yüz ve boyun bölgesi beş dakika örtülebilir. Daha sonra ekstra kalan nemlendirici kurulanır.  Göz etrafı derisi de muhakkak nemlendirilmelidir. 

Sabahları yüz, boyun ve dekolte bölgesi  temizlenip, toniklendikten sonra, kurulanmalı ve nemlendirici uygulanmalıdır. Erkeklerin tonik kullanması gerekmezken; tıraştan hemen sonra  nemlendirici uygulanmalıdır.


Geri Dön