Kozmodermo 2010 Yaz Bülteni - Ayak deformiteleri

Ayak Deformiteleri

1. Baş parmak deformiteleri:

Halluks valgusHalluks-valgus (Bunion): Ayak başparmağının 2. parmağa doğru çarpılması ve buna bağlı olarak başparmak eklemi üzerinde şişlik oluşması durumudur. Kadınlarda erkeklere göre 9 kat daha fazla görülen bir hastalıktır. Tedavide cerrahi ve medikal yöntemler kullanılır. Medikal tedavide ana prensip deformiteye bağlı bozulan ayak mekanik dengesinin çeşitli ortopedik cihazlarla (parmak arası makara, gece atelleri, özel yapılmış tabanlıklar) düzeltilmeye çalışılmasıdır. Özel ayak ve parmak egzersizleri uygulanabilir. Sivri uçlu, aşırı topuklu, ayağı sıkan ayakkabılardan kaçınılması önerilir. İlerlemiş veya ağrılı deformitelerde cerrahi tedavi uygulanır.

Halluks Rigidus (Sert başparmak): Ayak başparmak ekleminin artrit, travma, artroz gibi çeşitli sebeplerle hareketinin azalarak sertleşmesi ve ağrı oluşması durumudur. Eklem hareketlerinde azalma, eklem etrafında şişlik, özellikler yürümekte zorluk ve ağrı şikayetleri ön plandadır. Tedavide ağrı ve şişliğe yönelik ilaç tedavisi, rahat geniş burunlu ayakkabı giyilmesi, özel tabanlıklar, egzersizler gibi yöntemler veya cerrahi tedavi uygulanır.

2. Küçük parmak problemleri:

Çekiç Parmak: Ayak orta ekleminden kıvrılarak çekice benzemesi durumudur. 2.3. ve 4. parmaklarda gelişebilen bir deformitedir. Çekiç parmak deformitesinde, parmaklar üzerinde nasırlar ve kalluslar oluşabilir, parmakta ağrı ve ayakkabı giymekte zorluk ortaya çıkabilir. Tedavide başlangıç olarak parmak kaslarına germe ve kuvvetlendirme egzersizleri, uygun ayakkabı seçimi, nasırlar için dermatolojik tedavi uygulanır. Konservatif tedavinin uygun olmadığı durumlarda cerrahi tedavi uygundur. 

Pençe parmak: (Maller finger) Ayak parmaklarının eklemlerinin deforme olarak pençe şeklini alması durumudur. Tarak kemiklerinin altında ve parmakların üzerinde nasırlara sebep olabilir. Ayakkabı giymeyi zorlaştırır ve ağrı oluştururlar. Pençe parmak deformiteleri başlangıçta esnek ve hareketli, dönmede parmağı uygun pozisyonda tutan atellerle tedavi edilebilirler. Uygun parmak egzersizleri, rahat ayakkabı giyilmesi ve nasır oluşumunu engelleyici koruyucu pedler kullanılabilir. Bu tedavinin yeterli olmadığı durumlarda cerrahi tedavi uygulanır. 

Bunionette: Ayak 5. parmağının tarak kemiğiyle oluşturduğu eklemde ortaya çıkan çıkıntıya verilen isimdir. Genelde geçirilmiş travma, sivri ayakkabı giyme ve genetik sebeplerden oluşabilir. Tedavide uygun ayakkabı kullanımı, özel tabanlıklar ve koruyucu, baskıyı azaltıcı aparatlar kullanılır. Bu tedavilerden yanıt alınamadığında cerrahi tedavi uygulanır.

3. Düz tabanlık (Pes planus): 

Ayağın iç kavsinin (medial arkın) olmayışına düz tabanlık denir. Düz tabanlığı olanlar dengeli yere basamadıkları ve topuktan öne doğru aktarılması gereken yük yeterinde aktarılmadığı için bazı sorunlar oluşur. Düz tabanlığa eşlik eden bulgu içe basmadır. Ayrıca yürüme ile artan ağrı, erken yorulma, sportif performansta azalma, var olan bel problemlerinin tetiklenmesi gibi şikayetler olabilir. Ayakkabı modifikasyonu, ayak kavsini destekleyen tabanlık,ağrıya yönelik ilaç kullanımı tedavi seçenekleridir. Bazı durumlarda problemi düzeltmek için cerrahi girişim gerekebilir.

4.Topuk dikeni ve planter fasiitis: 

Ayak tabanı zarının (fasia plantaris) zorlamasına ve gerilmesine bağlı ortaya çıkan topuk ve ayak tabanı ağrısına planter fasiitis denir. Planter fasiittis uzun süre devam ederse, fasia doku bantlarının topuğa bağlandığı yerde bir topuk dikeni (kalsiyum törpüsü) şekillenir. Bukalkaneal spur veya topuk dikeni adı alır. Özellikle yere ilk basıldığı anda ilk birkaç adımda şiddetli topuk ve taban ağrısına neden olur. Tedavide tabanlık desteği antienflamatuar ilaç tedavisi, egzersiz, lokal enjeksiyon uygulamaları yapılır. Nadiren cerrahi tedavi gerekebilir.

Dr. Şuap Kibar
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı


E-mail: suapkibar@superonline.com

Geri Dön

Geri Dön