Kozmetik Tedavi Yöntemleri - Sivilce Tedavisi

Aknenin kontrolü uzun bir süreyi gerektirir. Bütün sivilce tedavileri sivilceden korunmayı sağlar. Çıkan sivilceler kendiliğinden iyileşirler. Bu iyileşme zaman alır. Eğer sivilceleriniz 6-8 haftada iyileşmezse, tedavi değiştirilmelidir.  Dermatoloji uzmanınızın tercih ettiği tedavi aknenizin tipi ve şiddetine göre değişir. Ara sıra akne benzeri bir döküntü, makyaj malzemeleri, losyonlar veya ağızdan kullanılan ilaçlardan dolayı gelişebilir. Dermatoloji uzmanınıza derinize uyguladığınız veya ağızdan kullandığınız tedaviler hakkında bilgi vermeniz gerekir. 

Dermatoloji uzmanınız, A vitamini ve benzoil peroksit içeren ve yağ bezlerinin tıkanıklığını açıp, bakteri üremesini engelleyen krem, jel ve losyonlar reçete edebilir. Bu ürünler ciltte kuruma ve soyulmaya yol açarlar. Dermatoloji uzmanınız bu ürünlerin doğru kullanımı ve yan etkilerinden korunmak için gerekli bilgileri size belirtecektir.

Antibiyotikler de akne tedavisinde deriye uygulanabilir. Bu ürünler daha şiddetli akne vakalarında kullanılır. Kist dediğimiz deri altında ağrılı kitleler var ise, dermatoloji uzmanınız bu kistlere kortizon enjeksiyonu yapabilir.

Doktorunuz sivilcelerinizin içini boşaltabilir; siyah ve beyaz noktalarınızı temizleyebilir. Kendi kendinize sivilcelerinizi patlatmayın veya sıkmayın. Sivilceler sıkıldıklarında daha kırmızı ve şiş hal alırlar ve iz bırakırlar.

Ağız yolu ile tetrasiklin, doksisiklin ve eritromisin içeren antibiyotikler, sıklıkla orta veya şiddetli akne hastalarında, özellikle sırt ve göğüs bölgesinde çok sayıda aknesi olanlarda kullanılır. Antibiyotikler, yağ bezindeki bakteri sayısını ve derideki kızarıklığı direkt olarak azaltır. 

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda, sivilceler anlamlı oranda iyileşir; bu nedenle doğum kontrol hapları akne tedavisinde kullanılabilir. Ancak  antibiyotiklerle birlikte kullanımının, doğum kontrol haplarının etkinliğini azalttığı bilinmelidir. Doğum kontrol hapları nadiren ara kanamalara neden olabilir. Eğer gebe veya emzikliyseniz veya hamile kalmak istiyorsanız bu durumu doktorunuza bildiriniz.

Daha şiddetli olgularda başka ilaçlar uygulanabilir. Kadınlık hormonu içeren ilaçların kullanımı, erkeklik hormonlarının etkisini azaltır. Diğer bir ilaç ise, klasik tedavilere cevap vermeyen şiddetli sivilce olgularında kullanılan isotretinoindir. Hastalar bu ilacın yan etkileri konusunda bilgilendirilmelidir. Gebelerde ve bebekte önemli sakatlıklara yol açabildiğinden, tedavi esnasında gebe kalınmamalıdır. 

Akne izlerinin tedavisi
Akne izleri çeşitli şekillerde tedavi edilebilir. Lazerle cilt soyma, dermabrasyon, kimyasal peeling ve elektrocerrahi, çukurcuk şeklinde olan sivilce izlerini tedavi etmek amacıyla kullanılabilir. Ayrıca bu tip izler kollajen, hyaluronik asit veya yağ gibi maddelerle doldurulabilir.

Dermatoloji uzmanınız hangi tedaviyi verirse versin, bu tedaviye, akne tamamı ile ortadan kalkana kadar devam edilmelidir. Aknede kesin kür yoktur; fakat uygun tedavi ile izlerin gelişmesi engellenebilir. 

Bu konu ile ilişkili yazılar: 
Cilt yağlanması
Siyah noktalar
Cilt bakımı

Geri Dön