Kozmetik Tedavi Yöntemleri - Dövme Tedavisi

Günümüzde dünyada ve Türkiye'de dövme yaptırmak gitgide popüler bir hal almıştır. Bununla birlikte dövme (tatuaj) uygulamaları sonrası, ilk 5 yıl içinde vakaların % 90'ı dövmenin çıkarılmasını istemektedir. Günümüzde dövme tedavisi de oldukça gelişmiş imkanlara ulaşmıştır.

Lazerler ortaya çıkmadan evvel dövmeler, geleneksel cerrahi, dermabrasyon ve kriyoterapi (buz tedavisi) gibi yöntemlerle tedavi edilmekteydi.

Eksizyon, daha önceden oldukça popüler, geleneksel bir cerrahi yöntem olmakla birlikte, çok geniş alanlara uygulanamamaktaydı. Ancak bu uygulama oldukça kolay bir şekilde, lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Geniş dövmelerde ise bir kaç aşamada yapılan çoklu cerrahi işlem gerekebilmektedir. Bu olgularda bazen başka bir bölgeden deri grefti almak gerekebilir. Dezavantajı ise iz bırakabilmesidir.

Dermabrazyon diğer bir cerrahi işlemdir. Pürüzlü bir metal yüzey ile deri zımparalanarak, dövmenin daha az belirgin bir hal alması sağlanır. İşlem öncesinde lokal anestezi ve sedasyon yapılması gerekir. İşlem sonrasında bir kaç haftada iyileşen, yüzeyel bir yara gelişir. Bu dönemde bir miktar kanama olduğundan, yara bir süre kapalı kalmalıdır.

Kriyoterapi dövmelerin tedavisinde kullanılan diğer bir yöntemdir. Muayene koşullarında yapılan bu işlem ile, boya maddesini içeren hücreler harap edilir.
Günümüzde geleneksel yöntemler halen kullanılsalar da, lazer tedavisi, dövmelerin tedavi edilmesinde etkin, düşük riskli, kansız ve minimal yan etkiye sahip olması nedeniyle standart bir uygulama olarak kabul edilmiştir. Günümüzde Q-switched lazerler, en sık kullanılan cihazlardır.

Lazerle dövme tedavisi nasıl etkili olur?
Kısa atım süresi ile deriye yönlendirilen yoğun ışık, derinin üst tabakasından geçerek, dövme tarafından seçici olarak emilir. Bu yüksek enerji dövme içindeki boya partiküllerinin küçük parçalara ayrılmasına neden olur ve sonra bu parçalar vücudun bağışıklık sistemi tarafından deriden uzaklaştırılırlar.
Siyah boya maddesi tüm lazer dalga boylarını emdiğinden, siyah dövmeler kolay çıkartılır. Diğer renkler ise, ancak bazı lazer sistemleri tarafından emilirler ve bu nedenle özel lazerler kullanılması gerekir.
Hangi dövmeler daha kolay tedavi edilir?
Açık ten rengi olan kişilerdeki dövmeler
Koyu siyah veya mavi, yeşil renkli dövme
Amatör dövme ( Profesyonel dövmelere göre daha az pigment içerir ve daha yüzeyseldir)
Bir yıllık dövme yapılma öyküsü
İşlem ağrılı mıdır?
İşlemi yaptıran hastalar, ağrı hissinin lastik çarpmasına benzediğini söylemektedirler. Genellikle lokal anestezi gerekmezken, bazı hassas hastalara işlem öncesinde lokal anestezi sağlayan kremler uygulanabilir. Sıklıkla işlem bir kaç dakika sürmektedir.
Tedavi için kaç seans gereklidir?
Dövme tedavisi maalesef bir seansta olmamaktadır. Amatör dövmelerde ortalama 4 seans, profesyonel dövmelerde 6-20 seans tedavi gerekebilmektedir. Tedavide, seans aralıkları 2 aydır. Derideki boyar maddenin vücut tarafından emilmesi için bu seans aralıkları gereklidir.

Tedavi sonrası yara bakımı gerekli midir?
Tedavi sonrasında antibakteriyel kremler ve yara örtüsü uygulanır. Bu sayede yara temiz bir şekilde korunur. Bir kaç gün, dövme alanında güneş yanığında olduğu gibi hafif bir hassasiyet hissedilir ve yara alanı bir kaç hafta kırmızı kalabilir.

Geri Dön