Sorunlara Göre Kozmetik Tedaviler

Aşırı Terleme Tedavisi: Öncelikle hastanın terlemeye neden olabilecek bir hastalığı olup olmadığı araştırılır. Herhangi bir hastalık saptanırsa, ilk olarak bu hastalık tedavi edilir.
Detaylar için tıklayınız.

Deri Çatlaklarının Tedavisi: Deri çatlakları genellikle kozmetik problem oluşturur; fakat nadiren, eğer çok yaygınsa üzerinde ülser ve yara açılabilir. Ergenlikte belirgin olan çatlaklar zamanla gerileyip, tedavi ihtiyacı göstermezler.
Detaylar için tıklayınız.

Deri Kırışıklıklarının Tedavisi: İyi sonuçlar almak için, genellikle bir çok işlemin kombinasyonuna ihtiyaç vardır. En önemlisi, güneş gören yerler güneşten koruyucu kremler kullanarak korunmalı ve sigara içilmemeli; sigara içilen yerlerde bulunulmamalı ve diğer hava kirliliğine neden olan ajanlardan uzak durulmalıdır. Detaylar için tıklayınız.

Deri Lekelerinin Tedavisi:Kahverengi lekeler, geniş spektrumlu güneşten koruyucuların devamlı ve dikkatli bir şekilde kullanımı ile solar. Ayıca bazı leke giderici kremlerin düzenli kullanımı da fayda sağlar. Bu kremler hidrokinon ve alfa hidroksi asit, C vitamini, retinoik asit, azelaik asit gibi  antioksidanları içerirler.
Detaylar için tıklayınız.

Deri Yaşlanmasından Korunma ve Tedavi: Yaşlanmanın bütün belirtileri güneş ile ilgili olduğundan, tüm yaşam boyu güneşten korunulmalıdır. Mümkünse güneş yanıklarından sakınılmalıdır. Kaliteli ve yüksek korumalı güneşten koruyucular kışta aylarında bile kullanılmalıdır.
Detaylar için tıklayınız.

Dövme Tedavisi: Günümüzde dünyada ve Türkiye'de dövme yaptırmak gitgide popüler bir hal almıştır. Bununla birlikte dövme (tatuaj) uygulamaları sonrası, ilk 5 yıl içinde vakaların % 90'ı dövmenin çıkarılmasını istemektedir. Günümüzde dünyada ve Türkiye'de dövme yaptırmak gitgide popüler bir hal almıştır. Detaylar için tıklayınız.

İstenmeyen Kılların ve Tüylerin Tedavisi: İstenmeyen kıl ve tüyler, fiziksel veya medikal yöntemlerle ya geçici ya da kalıcı olarak tedavi edilebilir. Kılların renginin çeşitli kimyasallarla azaltılması, kılları daha az belirgin hale getirir.
Detaylar için tıklayınız.

Kepeğin Tedavisi: Kepek şampuanları selenyum sülfit, çinko pirithion gibi antimikrobik maddeler içerir ve hafif kepeklenmede faydalıdırlar. Bu ajanlar maddeler kepeğe neden olan 'pityrosporum ovale' denen mantara etkilidirler. Antifungal şampuanlar ise ketokonazol içerirler.
Detaylar için tıklayınız.

Kıl Dönmesi (Psödofolikülit) Tedavisi: Kılların batması, tedavisi en zor olan cilt sorunlarından birisidir. Cildin kuru olması da kılın batmasını tetikleyebilir. Tedavisinde uygun nemlendiriciler ve peeling yapıcı ilaçlar kullanılabilir.
Detaylar için tıklayınız.

Kuru Cildin Tedavisi: Herhangi bir nedenle kuruluğa eğilim gösteren cildin, sabun ve su ile teması azaltılmalı ve nemlendiriciler kullanılmalıdır. Sıcak sudan ve aşırı su temasından kaçınılmalıdır. Sıcak su cildin doğal yağlarını ortadan kaldırır ve cildi kurutur.
Detaylar için tıklayınız.

Saç Dökülmesinin Tedavisi: Erkek tipi dökülmenin tedavisinde minoksidil % 2 lik solüsyonun günde 2 kez, 6 aylık süre ile uygulanması; erkeklerin %30'unda, kadınların ise daha fazlasında, kozmetik olarak fark edilebilen saç çıkışını sağlar.
Detaylar için tıklayınız.

Saç Kuruluğunu Tedavisi: Kuru saç kuru, parlaklığını kaybetmiş, gevrek ve kolay kırılabilir hale gelmiştir. Saçın kuru olmasının nedeni saçlı derideki yağ salgısının az olmasıdır. Özellikle saça çekilen fön, perma işlemleri, sıcak uygulaması, boya ve kuvvetli kimyasal içeren şampuanlar, çevresel kimyasal kirlilik ve güneş saçları kurutur.
Detaylar için tıklayınız.

Saç Yağlanmasının Tedavisi: Yağlı saç derisinin sağlığını kazanması için, özellikle kullanılacak şampuanın çok dikkatli seçilmesi gerekir. Yağlı saçı tedavi etmenin yolu, saçlı derideki yağı uzaklaştırmaktır. Yağlı saçlar için kullanılan şampuanlar, yağı arıtmak için ağır surfaktanlar içerirler.
Detaylar için tıklayınız.

Selülit Tedavisi: Selüliti engellemek için neler yapılmalıdır? Egzersiz, kas güçlendirici çalışmalar, Vitamin A ve C gibi antioksidanları almak, liften zengin gıda rejimi ve günde 12 bardak su içilmesi. Yaşam biçimi sağlıklı yaşam şekline dönüştürüldüğünde selülit azalacak ve yoğun tedavilere gerek kalmayacaktır. 
Detaylar için tıklayınız.

Sivilce Tedavisi: Aknenin kontrolü uzun bir süreyi gerektirir. Bütün sivilce tedavileri sivilceden korunmayı sağlar. Çıkan sivilceler kendiliğinden iyileşirler. Bu iyileşme zaman alır. Eğer sivilceleriniz 6-8 haftada iyileşmezse, tedavi değiştirilmelidir. 
Detaylar için tıklayınız.

Siyah Noktaların Tedavisi: Yağsız kozmetik ürünler (oil-free dermokozmetikler) seçilmeli, hafif bir sabun veya temizleyici ile cilt günde 2 kez yıkanmalıdır. Siyah noktaları ortan kaldırmak için bir takım kremler kullanılabilir.
Detaylar için tıklayınız.

Topuk Çatlaklarının Tedavisi: Çatlağa neden olabilecek etkenler araştırılmalı ve önlem alınmalıdır. Eğer mantar enfeksiyonu var ise tedavi edilmelidir. Kalın derinin soyucu kremlerle inceltilmesi faydalı olur. Uygun nemlendiriciler kullanılır. Özellikle rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.
Detaylar için tıklayınız.

Varis Tedavisi: Tedavide en önemli şey koruyucu önlemlerin alınmasıdır. Hasta uzun süre ayakta kalmamalı, dinlenirken ve uyurken bacaklar yukarda tutulmalıdır. Mutlaka elastik varis çorapları giyilmelidir. Tedavide en önemli şey koruyucu önlemlerin alınmasıdır.
Detaylar için tıklayınız.

Yağlı Cildin Tedavisi: Hangi ilaçlar yağ salgısını azaltır?  Östrojen (doğum kontrol haplarında mevcut), siproteron asetat ve spironolakton gibi antiandrojen ilaçlar, isotretinoin gibi A vitamini derivelerinin (akne tedavisinde kullanılır) alınması yağ salgısını azaltır.
Detaylar için tıklayınız.

Yöntemlere Göre Kozmetik Tedaviler

Botox Tedavisi: Botox yüzdeki kırışıklıkların ve çizgilerin tedavisinde oldukça başarılı bir tedavi yöntemidir. Botox tedavisine en iyi cevap veren kırışıklıklıklar alın göz etrafı ve kaşların arasındaki kırışıklıklardır.
Detaylar için tıklayınız.

Dolgu Maddeleri: Dolgu maddelerinin kullanımı, giderek popüler bir hal almaktadır, çünkü çok basit olan bu işlem ile, hastalar sivilce izlerini ve kırışıklıklarını tedavi ettirebilmekte ve günlük yaşamlarına devam edebilmektedirler.

Detaylar için tıklayınız.

İğneli Epilasyon: İğneli epilasyon yönteminde küçük ince bir iğne kıl köküne kadar sokularak , elektrik akımı verilir ve oluşan yanık kıl kökünü harap eder. Kalıcı sonuç için çoklu uygulama gerekir.
Detaylar için tıklayınız.

Intensive Pulse Light ( IPL = Yoğunlaştırılmış Pulse Işık ): IPL tedavisinde flash lambasından, yoğunlaştırılmış, görünür bir ışık üretilir. IPL cerrahi olmayan bir tedavi yöntemidir. Örümcek benler (spider anjiom), doğumsal damar lekeleri, bacaklardaki varisler, hafif sivilceler, çiller ve güneş lekeleri, yüz çizgi ve kırışıklıkları bu yöntemle tedavi edilebilir.
Detaylar için tıklayınız.

Kalıcı makyaj: Mikropigmentasyon kalıcı makyajın tıbbi adıdır. İşlem, dövmede yapılan işlemin benzeridir. Bu yöntemle göz kenarları, kaş, dudak çizgisi ve dudak boyanabilir. Eğer uygun kişiler tarafından uygulanırsa, doğal ve etkili bir yöntemdir.
Detaylar için tıklayınız.

Kimyasal Peeling: Kimyasal Peeling, kimyasal özellikte tahrip edici bir madde kullanılarak, derinin katlarının planlı bir şekilde harap edilmesidir. Güneşin oluşturduğu cilt bozuklukları, sivilce izleri ve derinin yaşlanması, cildin görüntüsünü etkileyen önemli faktörlerdir.
Detaylar için tıklayınız.

Lazer Epilasyon: İnsan derisi ışığa geçirgendir. Kıl ise ışığı geçirmez, çünkü içinde bol miktarda bulunan siyah renkli melanin maddesi ışığı emer. Lazer epilasyon işleminde, lazer ışığı kıl kökünde oldukça yoğunlaşarak ısı enerjisine dönüşür.
Detaylar için tıklayınız.

Lazer Resurfacing: Lazer teknolojisinin olası gücü, günümüzde yüz kırışıklıklarını, sivilce izleri ve diğer izleri, cilt lekelerini tedavi etmekte kullanılmaktadır.
Detaylar için tıklayınız.

Lazer Tedavileri: Dermatoloji'de lazerler, ilk kez 40 yıl önce kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak Argon ve karbondioksit (CO2) lazerler, iyi huylu doğumsal damar benlerini (portwine stain ve hemanjiom gibi) tedavi etmek için kullanılmıştır.
Detaylar için tıklayınız.

Mezoterapi: Mezoterapi çeşitli doğal ürünlerin, ilaçların ve vitaminlerin deri içine injekte edilmesi ile yapılan bir tedavi yöntemidir. Mezoterapi ilk kez 1952 yılında Fransa'da, lenf ve damar sistemi hastalıklarını tedavi etmek amacıyla kullanılmıştır.
Detaylar için tıklayınız.

 

Plastik Cerrahi: Plastik Cerrahi, çeşitli sebeplerle oluşan doku eksikliklerinin ya da kas-iskelet sistemini ilgilendirebilen vücut şekil bozukluklarının düzeltilmesi ile uğraşan, bu konuda özelleşmiş tıbbi branştır.Tam ismi “ Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ” dir.
Detaylar için tıklayınız.

Saç Ekimi: Saç ekimi, dökülmüş veya seyrelmiş saçların tedavisi için kullanılan tek ve kesin tedavi yöntemidir. Doğru ellerde yüzde yüze yakın sonuç alındığından çok yüz güldürücü bir işlemdir. Saç dökülmesi nedeniyle olduğundan daha yaşlı görünme sorununu çözer ve dolayısıyla kişinin kendisiyle barışıklık duygusunu arttırır.
Detaylar için tıklayınız.

Skin Resurfacing: “ Skin resurfacing “ (Cilt soyma işlemi); kimyasal peeling, dermabrazyon, lazer uygulamaları gibi yöntemlerle cilt yüzeyinin yenilenmesidir. Genelde güneşin sebep olduğu erken dönemlerde oluşan kırışıklıkları, akne skarları, cilt lekeleri, prekanseröz aktinik keratozları tedavi etmek amacı ile uygulanır.
Detaylar için tıklayınız.

Skleroterapi: Skleroterapi bacaklardaki varisleri tedavi eden bir yöntemdir. Sklerozan bir madde damar içine direkt olarak enjekte edilir ve damar duvarlarında bir enflamasyon (iltihabi reaksiyon) meydana gelir.
Detaylar için tıklayınız.

Varis Çorapları: Varis çoraplarının kullanımı, varis tedavisinde etkinliği yüksek; ancak hastalar tarafından, biraz kaba göründüğü, giyip çıkarma açısından zahmetli olduğu veya pahalı bulunduğu için fazla tercih edilmeyen bir yöntemdir.
Detaylar için tıklayınız.

Geri Dön