Kozmetik Sorunlar - Varis ve Kılcal Damar Genişlemeleri

Varisler genişlemiş, kıvrımlaşmış, ağrılı yüzeyel toplardamarlardan oluşur ve toplardamarcıklardaki valvlerin (kapakçıkların) fonksiyonunun bozulması sonucu gelişirler.Varisler genişlemiş, kıvrımlaşmış, ağrılı yüzeyel toplardamarlardan oluşur ve toplardamarcıklardaki valvlerin (kapakçıkların) fonksiyonunun bozulması sonucu gelişirler.

Varisler neden oluşur, ne sıklıkla görülür ve varisler için risk faktörleri nelerdir?
Normalde toplardamarların içinde bulunan valvler, kirli kanın kalbe doğru ilerlemesini sağlarlar. Varis gelişen damarlarda bu kapakçıklar tam çalışmazlar ve kanın toplardamarlarda göllenmesine sebebiyet verirler. Damarlarda biriken kan da damarların genişlemesine neden olur. Bu durum başka yerlerde de gelişebilmesine rağmen en sık bacaklardaki damarlarda oluşur. Varis sık rastlanan bir hastalıktır ve sıklıkla da bayanları etkiler. Varislere doğuştan bozuk olan damar valvleri neden olabileceği gibi, tromboflebit (damarları kan pıhtısının tıkadığı bir hastalık) ve gebelikte de sıklıkla varis gelişebilir. Uzun süre ayakta duran kişilerde veya karın içinde basıncın arttığı durumlarda da varis gelişme olasılığı artar.

Birincil oluşan varisler, doğuştan damar kapakçıklarının bozuk olması sonucu gelişir ve bu durumun nedeni belli değildir. İkincil olarak varisler, bir neden sonucu gelişirler: Gebelik, tromboflebit gibi.

Hastalığın bulguları nelerdir?
Bacaklarda ağrı, dolgunluk, ağırlık hissi
Genişlemiş damarlar
Bileklerde hafif şişlik
Bilek etrafındaki derinin kahverengileşmesi
Bilek yan tarafında açılan ülserler (yaralar)

Tanı, hasta ayakları sarkık bir şekilde oturduğunda, bacakların klasik görünümü ile konulur. Gerekirse kan akımının durumu ve toplardamarların durumunu gözlemlemek ve de bacaklarda altta yatan bir rahatsızlık var olup olmadığını saptayabilmek için, doppler ultrasonografi dediğimiz bir tetkik yapılabilir. Nadiren de anjiografi yapılması gerekebilir.

Varis tedavisiiçin tıklayınız.

Geri Dön