Kozmetik Sorunlar - Cilt Çatlakları

Cilt çatlakları (Striae Distensae) nedir?
Hızlı büyüme, gebelik ve hızlı şişmanlama sonrasında derinin altındaki tabakanın yırtılması sonucu gelişen ince çizgilerdir. Bu durum tıbbi bir problem yaratmayan, fakat kozmetik olarak rahatsız eden bir durumdur.

Deri çatlakları kimlerde görülür?

Deri çatlakları deri gerginliğinin fazla olduğu vücut bölgelerinde görülür. Bu alanlar hamile bayanların karın ve göğüsleri, ergenlik dönemindeki gençlerin kalça ve göğüsleri, vücut geliştirme yapanların omuzlarıdır ve aşırı kilolu kişilerde çeşitli bölgelerde görülebilir.
Deri çatlakları uzun süreli kortizonlu krem ve hap kullanımına bağlı olarak da gelişebilir. Ayrıca böbrek üstü bezinin aşırı kortizon salgıladığı 'Cushing Sendromu' denen hastalıkta da kandaki kortizon düzeyi artarak; deride çatlaklara neden olur.

Deri çatlakları nasıl görünür?
Deri çatlakları oluşmadan önce ilk olarak deri rengi pembeleşir ve bu aşamada genellikle kaşıntı vardır. Kısa sürede kırmızı mor bir çizgi halini alır (stria rubra). Zaman içinde bu çizgiler beyazlaşır ve daha az belirgin bir hal alır. Genellikle bir kaç cm uzunluğunda, 1-10 mm genişliğindedir. Kortizon kullanımı ve Cushing hastalığında daha uzun ve geniş olabilir ve klasik yerleşimin dışında, yüz gibi alanlarda da görülebilir.

Deri çatlaklarının tedavisi için tıklayınız.

Geri Dön