Saç Bakımı - Yağlı Saçlar ve Kullanılan Ürünler


Yağ bezleri aşırı aktif olan kişiler (sebore), kendilerini aşırı rahatsız hissederler. Yağlı saçlar birbirine yapışır; şekli çabuk bozulur ve yerçekiminin etkisiyle aşağı doğru çekilir. Yağlı saçlar etraftaki tozu da topladıklarından kolay kirlenirler. Ayrıca aşırı yağlanma kötü kokuya neden olur.

Yağlı saçlar için kullanılan ürünler; saçlardaki yağı azaltır, kaşıntıyı giderir ve antiseptik özellik gösterirler. Kükürt ve deriveleri, katran, yağ emiciler ya da yağın saçlı deriden saça dağılımını engelleyen ürünler kullanılabilir. Form olarak losyon, yıkama sonrası losyon, jel, şampuan formunda ürünler mevcuttur.

Saç sağlığını korumak ve saç hasarını önlemek için fiziksel ve kimyasal travmalar engellenmelidir. İçerisinde hafif surfaktanlar bulunan şampuanlar kullanılmalıdır. Özellikle kuru saçlar için saç kremleri kullanılmalıdır. Travmayı azaltmak için, saçlar geniş dişli taraklarla ıslak iken taranmalıdır. Aşırı sıcak işlemler, perma, düzleştirici ve saç boyaları saçta birikici hasara neden olurlar.

Bu konu ile ilgili yazılar
Kalıcı işlemler: Perma, saç boyaları, renk açıcılar
Kepeklenme
Kuru ve cansız  saçlar
Saç bakımı
Saç sekillendiriciler ve kırık saç uçlarının tedavisi
Saç yağlanması tedavisi
Şampuanlar hakkında ayrıntılar
Şampuanlar ve saç kremleri

Geri Dön